Ev Alarm Sistemleri

Ev Alarm Sistemleri

Yaşanılan mekanları her türlü tehdit ve tehlikeden korumak için kurulan sistemlere, ev alarm sistemleri denmektedir. Bu sistemler, tüm gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uzun yıllardan beri kullanmakta olup, teknolojik gelişme ve ihtiyaçlar doğrultusunda ülkemizde de popüler olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ev Alarm Sistemleri Nelerdir? Neden Gereklidir?

Ev alarm sistemleri, ev için alınan emniyet tedbirlerinin (çelik kapı ve kasa gibi) tamamlayıcı ve etkisinin daha da arttırıldığı bir sistemdir. Ev alarm sistemlerinin başlıcaları şunlardır:
1. Hırsız Alarmı: En son teknoloji ile yapılan çelik kapılar güvenliği sağlasa da dünyada açılamayan kapı olmadığından bu koruma belirli bir seviyeye kadar gerçekleşmektedir. Hırsız alarmı ise bu korumayı daha üst seviyelere çıkarmakta ve aynı zamanda caydırıcı olmaktadır. Kapı veya pencerelerin, normalin dışında yollarla açıldığında harekete geçen sistem hem ev sahibine hem de emniyet güçlerine ve sistem yöneticilerine anında sinyal göndermektedir.
2. Yangın Alarmı: Yangınlar hem maddi hem de manevi olarak birçok telafi edilemez sonuçlara yol açmaktadır. Birçok yangın esnasında içeride bulunanlar baygınlık geçirmekte ve geç müdahaleden dolayı ölümle bile neticelenmektedir. Bu sistem sayesinde sistem merkezi anında uyarılmakta, sistem tarafından itfaiyeye haber verilerek en kısa sürede müdahale gerçekleşmektedir. Sistemin hassas detektörleri en ufak bir dumanı bile algılayabilecek özelliğe sahiptir.
3. Gaz Kaçağı Alarmı: Ülkemizde doğal gaz kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Gaz kaçağı alarmı sayesinde detektörler, kokusu bile hissedilemeyecek kadar az gaz sızıntılarını bile algılayıp, sistem merkezini ikaz etmektedir.
4. Su Baskını Alarmı: Özellikle evden uzakta iken evlerin su basmasından dolayı oluşabilecek zararları oluşmadan haber veren sistem, ev sahiplerini büyük masraflardan korumaktadır.
5. Tıbbi Alarm: Yaşlı ve hastalar için ideal olan sistem sayesinde, acil tıbbi müdahale gereksinimleri anında karşılanabilmektedir.
6. Panik Alarmı: Tehlikeler karşısında panikleyen ve doğru karar veremeyenler için, sistem merkezi tarafından çok kısa sürede yardım alınmasını sağlayan bir sistemdir.

Görüntülü Ev Alarm Sistemleri

Görüntülü ev alarm sistemleri, tehlike anında ev sahibi ve sistem merkezine görüntü gönderen bir sistemdir. Böylece tehlike karşısında daha doğru ve hızlı önlem alınabilmektedir. Bu sistem tüm ev alarm sistemlerini kapsayacak şekilde kameraların yerleştirilmesi ile oluşmaktadır. Bu sistemin fotoğraf ve video çekme özellikleri de bulunmaktadır.

Diğer Hususlar

Ev alarm sistemleri sayesinde evler 7 gün, 24 saat koruma altında olmaktadır. Kullanılan sistemlere zarar verilse dahi çalışmalarına devam edebilmektedir. Akıllı ev sistemleri ile müşterek çalışmakta ve uzaktan komuta ile tehlike anında, elektrik, gaz ve su çok kısa sürede kesilerek, tehlikelerin büyümesine mani olunmaktadır.