Parmak İzi Okuyucular

Parmak İzi Okuyucular

Parmak İzi Okuyucular

Güvenlik ve personel takibinin en önemli araçlarından olan, parmak izi okuyucular özellikle çok sayıda personel çalıştıran iş yerlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Parmak İzi Okuyucular, hem güvenlik personelinden hem de zamandan tasarruf sağladığından ve dünya üzerinde en güvenilir sistemler arasında yer aldığından, çok fazla tercih edilmektedir.

Parmak İzi Okuyucular Nedir?

Parmak izi okuyucular, en kısa tanımı ile biyometrik tanıma sistemidir. Bunun sebebi ise kopyalanma ve değiştirilme imkanı olmamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle bu sistemin yaklaşık bir saniyede parmak izi sahibini belirlemesi, sistemin en hızlı güvenlik sistemleri arasına girmesini sağlamıştır. Her insanın parmak izinin farklı olması da sisteme üst düzey bir güvenlik sağlamaktadır. Sistem, daha önceden çalışanların parmak izlerinin kaydedilmesi ve cihaza parmağın konulması ile önceki parmak izi ile eşleşmesi prensibi ile çalışmaktadır. Parmak İzi Okuyucular; optik, ultrasonik ve kapasitif olarak üç türde bulunmaktadır.

Parmak İzi Okuyucular Neden Gereklidir?

Parmak izi okuyucular, personelin tanınması ve kötü amaçlı kişilerin tesislere girmesini engellemek için kurulan önemli bir güvenlik sistemidir. Ayrıca aynı bina veya tesis içindeki bazı bölümlere de yetkililerin dışındaki kişilerin girebilmesini de engellemektedir. Özellikle önemli ve gizli evrak ve cihazların bulunduğu, oda ve bölgeler, bu sistem sayesinde güven altına alınmaktadır. Bu sistem özellikle emniyet teşkilatına ve hastanelere çok büyük katkılar sağlamaktadır.

Parmak İzi Okuyucular Ne İşe Yarar?

Parmak izi okuyucuları sayesinde birçok güvenlik ve takip sistemi oluşturulmaktadır. Bu sistem sayesinde;
1. Personelin kart taşıma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Böylece kartların yetkisiz kişilerin eline geçerek güvenlik ihlallerinin oluşması engellenmiş olmaktadır.
2. Giriş kartının unutulması veya kaybedilmesi gibi konulardan dolayı, personel zaman kaybetmemektedir. Ayrıca kartların basımı, yıpranması ve kaybından sonra tekrar basım için yapılan masraflardan tasarruf edilmektedir.
3. İş yerlerinde personelin işe gidiş ve geliş saatleri takip edilebilmektedir.
4. Hastanelerde hasta takibi yapılarak, sahtekarlıkların önüne geçilmektedir.
5. Herhangi bir olay oluştuğunda, olayın olduğu odaya veya tesise en son kimlerin girip çıktığı belirlenebilmektedir.
6. Parmak izi okuyucular sayesinde turnikelerde oluşan kuyruklar ortadan kalkmakta ve zamandan da tasarruf edilmektedir.