Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Bütün araçların periyodik bakım hizmeti alması gereklidir. Bu sistem araçların sahip oldukları firma tarafından belirtilen parçaların değişiklik gösterilerek yenine yenisini takılması olarak bilinir. Yapılmasının temel amacı ise aracın daha uzun ömürlü olmasına dayanır. Genel olarak araçların belirli kilometreler üzerinde bu bakımı yaptırması gerekir. Öncelikli periyodik bakım hizmeti alan aracın kilometresi 10.000 gibi bir alanda ise diğer alması gereken aralık ise 20.000 olacaktır. Bu aralık genel olarak aracın firması üzerindeki mühendisler tarafından belirlenir. Parçaların sahip oldukları ömrü ve güvenirliği üzerinden hesaplanır. Aracın üretilmesi esnasında birçok parçası kontrol edilerek satışa sunulur. Bu parçaların sağlamlığına göre ve kontrol sürelerine göre hizmetin uygulanması doğru görülür.

Periyodik Bakım Bu Sistem Neden Gereklidir?

Araçların sahip oldukları güveni ilk aldıkları zamandaki gibi kişiye vermesi önemlidir. 5 sene gibi bir sürecin geçmesinin ardından bile normal sürüşler çıkarabilen araçlar periyodik bakım hizmeti konusunda sıkıntı çekmemiş demektir. Aynı zamanda aracın değerini koruması ve güvenirlik açısından önemlidir. Bu bakımın yapılmasından sonra aracın ömrü uzamaktadır. Bu sistemi uygulamayan birçok araç daha sık arızalanmaya ve hataların çıkmasına neden olur. Eskiyen parçaların güvenli sürüş açısından tehlike oluşturması oldukça dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır.

Periyodik Bakım Ne İşe Yarar?

Parçaların güvenli bir şekilde kontrol edilerek yerine daha güvenilir parçaların takılmasına yarar. Tehlike oluşturması mümkün olabilecek parçaların bakım işlemi geldiğinde değişmesi önemlidir. Bu işlemler aynı zamanda motor ömrünü daha fazla uzatarak daha ileriki zamanlar içerisinde yüksek performans almanıza neden olacaktır. Genel bir tanım olarak ise aracın değerini kaybetmeden ilk aldığınız zamanda kalması için uygulanan bir hizmettir. Böylelikle periyodik bakım hizmeti ile birçok alanda güvenli bir sürüş gerçekleştirmiş olursunuz.

Periyodik Bakım Kontroller

Kontroller üzerinden aracın birçok parçası geçer. Kontrol edilen parçalar arasında fren, balata, egzoz, sinyaller, camlar, kaput, motor, silecek, yakıt filtresi, soğutma devresi, akü, gösterge, bütün emniyet sistemleri, lastik, tekerlek gibi birçok alan üzerinde değerlendirilir. Her parçanın periyodik bakım hizmeti üzerinde belirli değişim koşulları bulunur.