Acil Anons Sistemleri

Acil Anons Sistemleri

Acil Anons Sistemleri

Günümüzde acil anons sistemleri, hayati bir öneme sahip mekanizmalardır. Hayatımızın hemen hemen her yerinde rastlayabileceğimiz bu sistemler, binalarda yapılan müzik yayınlarında, olağanüstü ve acil durumlarda bölgeden insanların tahliye edilebilmesi için kullanılan sistemlerdir. Binalarda gerçekleştirilen müzik yayınlarında yapılan anonslarda genel itibariyle amaç, insanların bulunduğu ortamlarda güzel bir ambiyans yakalamasını sağlamak iken, olağanüstü ve acil durumlarda yapılan anonslarda ise kişilerin güvenli ve telaş yapmadan sorunlu bölgeden uzaklaşmalarını tahliye edilmelerini sağlamaktır.

Acil Anons Sistemleri Neden Gereklidir?

Acil anons sistemleri insanların hayatın olağan akışı içerisinde karşılaşılan acil durumlarda bildirim gerçekleştirmesi açısından hayati bir önem arz etmektedir. Sanayi tesislerinde, Organize sanayi bölgelerinde, iş ve alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, kamu kurumu ve kuruluşlarda, otel gibi meskenlerde kurulması zorunlu olan bu sistemler acil durumlar ile baş edilebilmesi açısından oldukça önem taşıyor. Bu sistemlerin genel kuruluş esasları olası acil ve olağanüstü hallerin önceden insanlara bildiriminin yapılması ve acil hallerde insanlara gerekli tahliye talimatlarının iletilmesidir. Bu neden ile anons sistemleri hayatın normal bir şekilde devamlılığı açısından önemlidir.

Acil Anons Sistemleri Ne İşe Yarar?

Acil anons sistemleri belirtildiği üzere binalarda gerçekleştirilen müzik yayınlarında ve acil hallerde insanların doğru bir şekilde tahliye edilmesini sağlamak ve acil durumların önceden bildirilmesini yapmak amacıyla kullanılan mekanizmalardır. Bu mekanizmalarda acil hallerde uyarılar paniği önlemek açısından gerekli görüldüğü durumlarda yapılıyor. Acil durumlarda bu sistemler üzerinden yapılan uyarılar siren, anons ve flaşör şeklinde gerçekleştiriliyor. Öte yandan acil anons sistemleri üzerinde yer alan merkezi alarm sistemleri ile kontrol merkezi 24 saat süresince görevli kişiler tarafından gözetim altında tutuluyor. Görevli kişiler isterlerse acil durumlarda bu sistemler üzerinden manuel zonda mikrofon ile anons yapabilir.

Acil Anons Sistemlerinin Genel Özellikleri

Acil anons sistemleri genel özellikler açısından oldukça fazla niteliğe sahiptir. Bu sistemler yangın, gaz kaçağı, yangın, deprem ve diğer olumsuz durumlarda devreye girme özelliğine sahiptir. Öte yandan bu mekanizmaların kurulduğu alanlarda mikrofon sayıları isteğe göre arttırılabilir. Ayrıca sistemin niteliğine göre mikrofon tercihinde bulunulabilir. Ayrıca acil anons mekanizmalarında yer alan hoparlör istendiğinde aktif ve pasif hale getirebilir.