Konvansiyonel Alarm Sistemleri

Konveksiyonel Alarm Sistemleri

Konveksiyonel alarm sistemleri, elektronik aksamları uygulanabilir hale getirecek kadar küçük olduklarından uzun süredir kullanılmaktadır. Büyük binalar dışında küçük eğitim merkezleri, restoranlar ve apartmanlar gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Konveksiyonel alarm sistemi neden gereklidir?

Konveksiyonel alarm sistemleri, paralel olarak bağlanmış sensörlere bir veya daha fazla başlatıcı devre kullanır. Yangın alarm kontrol paneli tarafından üretilen bilgiler çok temeldir. Bu sistem aktif cihazı ve yangını bulmak için bölgeyi araştırması gerekir. Geleneksel bir sistemde bilgi yoğunluğu, kullanılan bu tür devrelerin sayısı ile sınırlıdır. Zaman zaman, binanın bir kat planı genellikle tanımlanan bölgeler çizilerek ana girişin yanına yerleştirilir ve belirli bir devrenin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini gösteren LED’ler entegre edilmiştir. Diğer bir yöntem, her bölge adının solunda bir LED bulunan bir sütunda listelenen farklı bölgelere sahip olmaktır.

Konveksiyonel alarm sistemleri ne işe yarar?

Küçük ve orta ölçekli projelerde kullanılan konvansiyonel alarm sistemleri yangın gibi durumların kaynağını bölgesel olarak rapor edebilir. Duman dedektörleri, duman lineer dedektörleri, ısı dedektörleri ve çoklu sensör dedektörleri yangını hızlı ve verimli bir şekilde algılamanıza olanak sağlar. Gaz dedektörleri, gaz kaçağını tespit edebilir ve olası tehlikeleri önleyebilir. Ayrıca, bölge sakinleri yangın alarm sistemini manuel dedektörlerle manuel olarak etkinleştirebilir.

Bu sistemin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Küçük uygulamalar için konveksiyonel alarm sistemleri uygun sistemlerdir. Olası sorunların çözümünde önceden veya olay sırasında engelleme adına yardım sağlar. Kolay kullanımı sayesinde herkesin müdahale edebileceği bir sistem kurulmuş olur.
Dezavantajları ise daha büyük yerlerde maliyet artışına neden olabilir. Duman veya yangın tespitinde belirli bir yer belirtmek yerine birden fazla bölge belirtip müdahaleyi geniş alanlara yayılmasına neden olabilir.

Konveksiyonel alarm sistemleri bulunduğunuz yerdeki yangın izlerini tespit etmek ve sizi uyarmak için tasarlanmış en iyi güvenlik sistemidir. Kaliteli alarm sistemleri, sadece kapı ve pencerelerde değil, ev genelinde yerleştirilen sensörler tarafından tetiklenen sesli ve sessiz alarmları birleştirir. Daha az yanlış alarm için hem kablolu hem de kablosuz sensör teknolojilerinin bir kombinasyonunun kullanılması önerilir. Örneğin; iki katınız varsa, ilkini birinci bölge ve ikincisini ikinci bölge olarak bağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, birinci bölgede bir yangın meydana gelirse, yangının birinci katta bir yerde olduğunu bilirsiniz. Her cihaz kontrol paneline paylaşılan bir cihaz yerine kendi kablosuyla bağlanacaktır.