İş Yeri Kamerası

İş Yeri Kamerası

Güvenlik ihlalini engellemek amacıyla kullanılan veya yaygın kullanımı için işyeri kamerası kullanılmaktadır. Kamera sistemleri, her iş yerinin can güvenliğini sağlamaktadır. Peki, işyeri kamerası sistemi seçerken neleri bilmeniz gerekenler nelerdir? Sisteme ait özellikler hakkında nasıl bir bilginiz olmalıdır? gibi birçok soru bulunmaktadır. İhtiyaca göre belirlenen en uygun sistemi seçebilmek için, 3 ayrı aşama da incelemelisiniz. Kamera seçimi, izleme sistemi seçimi, kayıt sistemi seçimi gibi aşamalar bulunmaktadır.

Kameranın kullanım alanı

Öncelikle kameranın kullanılacağı bölge belirlenmelidir. İç ortam veya dış ortam, ortam koşullarına göre kamera kasası seçimi yapılması gerekmektedir. Dış ortam da kullanılacak işyeri kameralarının muhafazalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple genellikle dış ortam da koruma sınıflarından birine dahil olan bluetooth kamera veya muhafazalı kutu kamera kullanılmaktadır. Örneğin işyeri kamerası sınıfındaki muhafazalı olanları, toza ve belli süreli güçlü su temasına karşı koruma sağlamaktadır.

Çözünürlük Neden Gereklidir

Bir sonraki gereksinim ise istenen çözünürlük değerinin belirlenmesidir. TV sistemleri ile analog TV sistemleri arasın da bulunan en önemli farklardan biri yüksek çözünürlüktür. Büyük boyutlu ve yüksek kaliteli görüntü istendiğinde, TV bir adım öne çıkmaktadır. Örneğin askeri bir alan da tüm bölgeye hakim olmak zordur, bu nedenle yüksek çözünürlüklü kamera kullanmak daha uygun oluyor. Aynı şekilde AVM ve halka açık ve kapalı alanlarda güvenlik ihlali çok fazla olduğundan, yüksek çözünürlük ve de şık tasarımlı kameralar seçilmelidir.

Teknoloji

Bir işyeri kamerası sistemi kurarken yalnızca konum tasarlanması yeterli olmaz. Kablolama maliyetini en düşük fiyata indirecek şekilde alt yapı da tasarlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse, IP kameraların beslemesi için PoE teknolojisini kullanılabiliyor. Bu teknolojiye göre işyeri kameraların enerjileri PoE switchler (internet kabloları) kullanılarak verilebilmektedir. Bu sayede elektrik kablosu için başka bir bütçe ayırmaya gerek kalmayacaktır.

Ek özellikler

Kameranın konulacağı yerin ışık yoğunluğu da kamera konumu bakımından önemli bir faktördür. Gündüz, arka plandan gelen ışık miktarı fazla olması nedeniyle görüntülenmesi istenen alan net olarak algılanmayabilir. Daha anlaşılabilir bir görüntü sağlamak amacıyla WDR, BLC, HLM gibi ışık patlamalarını engelleyen özelliklerin olması gerekmektedir. Gece görüşünün net olması ve algılanması istenen yerlerde ICR’lı veya IR ledli kameraların kullanılması gerekiyor. IR spotlar da kameraların görüş açısı içerisin de gerekli ışık değerini sağlamak için kullanılabilmektedir.

Kayıt & Depolama Ne işe Yarar?

Kayıt sisteminin seçimi için kameranın hangi çözünürlükte, kaç fps değerinde ve kaç gün kaydedeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Kaşif uygulaması, HDD hesaplama uygulaması gerekli olmaktadır. Hard disk kapasitesinin hesaplanmasında size yardımcı olmaktadır. Kayıt depolama cihazı geçmiş görüntüleri size tekrar izletme olanağı sağlamaktadır. İşyeri kamerası her geçen gün daha çok talep görmektedir.