Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Olası bir yangın durumunda duman detektörleri, alev detektörleri, ısı detektörleri ve yangın ihbar butonları gibi algılama elemanlarının ait olduğu sisteme yangın alarm sistemleri denir. Yangından dolayı tehlike yaratabilecek olan doğalgaz ve elektrik gibi sistemlerin devre dışı bırakılması ve bölgenin tahliye edilmesi için güvenli bir süre kazandıran sistem yangın alarm sistemleri içerisinde yer alır. Birbirinden farklı olarak üretilmiş algılama elemanları ile hemen her yerde kullanılabilen bir sistemdir.

Yangın Alarm Sistemleri Neden Gereklidir?

Herhangi bir alanda alarm sisteminin kullanılıyor oluşu, o bölgenin koruma altına alınmasını sağlar. Yangın alarm sistemleri de bireylerin can ve mal güvenliklerini korumak için gerekli olan bir sistem olup, hemen her alanda kullanıma uygunluğu ile bilinir. Oteller, okullar, alışveriş merkezleri, daireler, villalar, fabrikalar, ofisler, öğrenci yurtları, hastaneler ve benzeri tüm kapalı alanlarda kullanılabilecek olan yangın alarm sistemleri bünyesinde pek çok değişik ürünü barındırır.

Yangın Alarm Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yangının çıktığı andan itibaren oluşabilecek can ve mal kayıplarının önlenmesine yarayan yangın alarm sistemleri bu konuda gerekli olan hassasiyet ölçümleri ile üretilmektedir. Alev detektörlerinden başlayarak duman detektörlerine kadar giden bir sürü ürün seçeneği üzerinden yangın alarm sistemlerinin kurulumu gerçekleştirilebilir. Yangının başlangıç anından itibaren bireyin canına ya da malına zarar gelmemesi için doğalgaz ve elektrik gibi bağlantıları otomatik olarak da kapatmaya yarayan bir sistemdir.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sistemi, prensipte ihbar paneli ile yangın algılama paneline sahip olarak çalışır. Bu paneller birbirinden farklı algılama elemanlarına sahip olmakla beraber; sirenler, detektörler, butonlar, flaşör ve benzeri ürünler sayılabilir. Yangın alarm sistemi, oluşabilecek ya da oluşmuş bir yangın durumunda bu sistemleri aktif hale getirerek en yakın itfaiye birimine haber verilmesini mümkün kılar. Yangın algılama ürünleri ve ihbar sistemi ile beraber yangının olduğu bölgeye en kısa sürede bir itfaiye ekibi gönderilerek yangın kontrol altına alınır. Yangının çıkışı ile beraber bireylere kaçış imkanı sağlayan bir süre alarm sistemleri tarafından verilmektedir.