Kartlı Okuyucular

Kartlı Okuyucular

Güvenlik kartları kullanarak çalışan kartlı okuyucular, genellikle kısıtlı erişime sahip alanlara ve binalara giriş yapmak için kullanılır. Bu sistemlerde kullanılan kartlar sahibi hakkında belirli bilgiler içeren kişisel olarak kodlanmış ve kartlı okuyucuların tanıyabileceği şekilde ayarlanmıştır. Kartlı okuyucular kişileri sistemde taratırken isim, kimlik numarası ve erişim yetkisi gibi kriterlere dayanarak geçiş hakkı tanımaktadır.

Kartlı Okuyucu Sistemi Neden Gereklidir?

Kartlı okuyucular, basitçe tasarlanmış erişim kontrolünü gerçekleştiren, herhangi bir alanın içine veya dışına geçişi kontrol etmek için gereklidir. Bu sisteminin amacı, yetkilendirilmiş kişilere hızlı ve kolay erişim sağlamak ve aynı zamanda yetkisiz kişilerin erişimini kısıtlamaktır. Kişiler kullanıcı kartını yuvaya yerleştirerek kartın kart okuyucusu tarafından okunmasını sağlar.

Kart okuyucusu, kartın kimlik numarasını o esnada erişim kontrol alanı paneline gönderiyor ve kartın o anda geçerli olduğunu doğrular. Kartın takılması ve kapının açılması arasındaki süre genellikle bir saniye veya daha azdır. Geçerli erişim işlemi kaydı, karta atanan adı, girilen kapının adını ve bu girişin gerçekleştiği zamanı gösterir.

Kartlı Okuyucular Ne İşe Yarar?

Kartlı okuyucu kontrol sunucusu bilgisayarının sabit diskine çeşitli tipteki sistem işlemlerini otomatik olarak kaydeder. Bu saklı işlemlerin toplanması sistem günlüğü olarak adlandırılır. Sistem günlüğü, yalnızca erişim kontrolü işlemlerinin kayıtlarının saklandığı bir bilgisayar veritabanıdır.

Esnek yapısı ile kartlı okuyucular, yöneten kişinin, kendi gereksinimlerini karşılamak üzere bir raporu özel olarak uyarlamasını sağlar. Bu raporlarda işlem türü, belirli zaman aralığı, tarih aralığı, kapı isimleri ve kullanılan kart türü bulunmaktadır.

Kartlı Okuyucuların Çalışma Prensibi

Bir kart erişim sisteminin ayrılmaz bir parçası kart okuyucunun kendisidir. Kartlı okuyucular, bir kişi erişimi talep etmek için cihazı kullandığında gerekli bilgiyi almak ve işlemek için programlanmıştır. Okuyucu kartta kayıtlı olan kimlik bilgisini analiz eder ve kimlik bilgilerine dayanarak erişim sağlar ve geçişlere izin verir veya vermez.

Kartlı okuyucular kimlik bilgilerini erişim kontrol sistemi yazılımına gönderen ve daha sonra sisteme erişim izni vermesi veya reddetmesi için tetikleyen bir yazılım ile çalışmaktadır. Yazılım, güvenlik sistemi ile işletme sahipleri, çalışanlar ve yetkili ziyaretçiler arasındaki etkileşimi kolaylaştıran bir şekilde programlanmıştır.