Yangın İhbar Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

Yangın, birçok nedene bağlı olarak meydana gelen ve depremden sonra ev ve mekanlara en fazla zarar veren olay olarak kabul edilmektedir. Ev ve mekanlardaki güvenlik sistemlerinden en önemlilerinin başında ise, yangın alarm sistemleri gelmektedir. Yangın alarm sistemleri, ülkemizde de artık nerede ise her 10 evden birinde bulunmaktadır. Özellikle sistemin faydaları ile maliyeti kıyaslandığında, Yangın alarm sistemleri konusundaki ilginin sebebi anlaşılmaktadır. Bu sistemler mutlaka profesyonel firma ve elemanları tarafından kurularak, test edilmelidir. Ayrıca belirli periyotlarla da kontrolleri yapılmalıdır.

Yangın Alarm Sistemleri Neden Gereklidir?

Yangın alarm sistemleri, yangının büyümeden ve çok kısa sürede algılanarak müdahale imkanı vermektedir. Bu nedenle de 2002 yılında özellikle iş yerleri ve sanayi kollarında zorunlu hale gelmiştir. Yangın alarm sistemleri, özellikle ev ve iş yerlerinden uzakta geçirilen zamanlarda (tatil ve iş gezisi gibi) daha fazla gerekli olmaktadır. Böyle zamanlarda, mekanlarda çeşitli sebeplerden oluşabilecek yangınlara müdahaleler genellikle gecikmekte ve oluşan zararlar ise çok daha büyük olmaktadır. Bu sistem sayesinde her türlü mekan 24 saat kontrol altında tutularak, yangınlar daha çıktığı anda, hatta yangın çıkmadan bile emareleri hissedildiğinde haber alınarak, müdahale imkanı sağlanmaktadır.

Yangın Alarm Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yangın alarm sistemleri, üç ana görev ifa etmektedir. Bunlar önlem alma, çok hızlı yangın tespiti ve erken müdahale olmaktadır. Sistem özellikle ısı ve duman detektörleri sayesinde, yangının daha başlangıcında algılama yaparak, sistem merkezi ve ev ile iş yeri sahiplerini ikaz etmektedir. Sistem ayrıca bu mekanlarda bulunan kimseleri uyararak, mekanı terk etmelerini ve can kayıplarını da önlemektedir. Birçok yangın alarm sistemi, mekanlara döşenen söndürme sistemlerine entegre edilmektedir. Böylece, yangın daha başlarken söndürme sistemleri faaliyete geçerek, yangını büyümesini engellemekte, çoğu zamanda sönmesini sağlamaktadır.

Yangın Alarm Sistemleri Nelerden Oluşur?

Bu sistemlerde önemli olan, sistem bileşenlerinin kaliteli ve hassas olmasıdır. Sistem gerekiyorsa yedekli olarak kurulmalıdır. Yangın alarm sistemleri şu elemanlardan oluşmaktadır:
1. Yangın detektörleri
2. Isı detektörleri
3. Alev detektörleri
4. Yangın ihbar butonları
5. Yangın algılama ve ihbar paneli
6. Kamera sistemleri
7. Güç kaynağı
8. Uyarı ve bilgilendirme sistemleri